poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Wieści spod Grunwaldu...



Jak w ciekawy sposób przeprowadzić powtórkę z treści "Krzyżaków"?


Poznajcie potęgę prasy! W marcu 4 zespoły redakcyjne pracowały ile sił, aby dostarczyć Wam - Szanowni Czytelnicy - najświeższe wieści z pól Grunwaldu, krakowskiego rynku oraz Spychowa, Bogdańca i Zgorzelic ;) Nie ustrzegły się one błędów, ale czyż i współczesne gazety są od nich wolne? ;) Zapraszamy zatem do czytania - tylko u nas newsy o rzezi pod Grunwaldem, aktualny cennik odpustów i propozycja bardzo atrakcyjnej pracy! ;)






Dziękuję klasie 2gb za wspaniałą pracę na lekcji i świetne efekty! Jestem z Was bardzo dumna!  AK

piątek, 27 kwietnia 2018

Ze starych kronik...


Aktywnie w tym roku pracuje Samorząd Szkolny. Przygotował poranek z okazji Dnia Nauczyciela, a także przeprowadził akcję zbiórki makulatury i datków na społeczny fundusz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Koło Filatelistyczne otrzymało wyróżnienie za projekt znaczka oraz dyplom następującej treści: „W dowód uznania za ofiarną pracę społeczną i aktywny udział w organizowaniu 100 rocznicy urodzin Lenina.” Wyróżnienie i dyplom otrzymała także uczennica Danuta Jasińska za udział w konkursie rysunkowym na projekt znaczka pocztowego z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.




Bardzo aktywnie w tym roku pracowało Koło PCK pod kierownictwem swej opiekunki, wokół szkoły kwitną teraz kwiaty, starannie pielęgnowane. Dalej zdobywa laury SKKT, w bieżącym roku jego członkowie uczestniczyli w Turnieju Krajoznawczo 
– Turystycznym pod hasłem „Województwo gdańskie” i okazali się jednymi z najlepszych. Młodzież zrzeszona w SKS nabiera coraz więcej sprawności i zdobywa w licznych rozgrywkach wyróżnienia, nagrody i dyplomy. 



Tradycyjnie już, jak co roku, uczniowie bardzo starannie przygotowywali się do pierwszomajowego pochodu. Brały w nim udział dzieci od klasy czwartej. Pochód otwierał poczet sztandarowy, dalej szli nauczyciele, sportowcy, modelarze, grupa „wzorowych uczniów”, Kółko Techniczne oraz młodzież niezrzeszona w kołach zainteresowań. Mimo porywistego chwilami wiatru i zimna, wesoło powiewały szturmówki i ładnie wykonane przez dziewczynki biało-czerwone goździki. 



W czerwcu obchodzono w Kłodzku Dzień Sportu. Młodzież szkół podstawowych zebrała się na stadionie, aby próbować swoich sił w różnych konkurencjach. Dzień ten przyniósł naszym uczniom wiele wrażeń, a także dyplomów i wyróżnień. Drużyna biorąca udział w turnieju „dwóch ogni” zajęła drugie miejsce, zaś pierwsze miejsce otrzymały drużyny chłopców i dziewcząt w piłce ręcznej. 



Nadal prowadzona jest pożyteczna akcja szkolenia dzieci w zakresie znajomości przepisów drogowych i wręczania im kart rowerowych. Przynosi ona pożądane rezultaty. Uczniowie uczestniczący w Powiatowym Konkursie pod nazwą „Znam przepisy drogowe” zdobyli pierwsze miejsce. 



Praca szkolna została w tym roku zakończona 19 czerwca. O godzinie 9:00 odbyła się uroczysta akademia w Domu Kultury Kolejarza oraz wręczenie wyróżniającym się uczniom dyplomów i nagród. Następnie powróciliśmy do szkoły i uczniowie otrzymali świadectwa, wyniki swej całorocznej pracy.









środa, 25 kwietnia 2018

Pizza z "Zemsty" :)


Zgodnie z wcześniejszą obietnicą chciałabym zaprezentować dziś bardziej szczegółowo kolejne prace uczniów 2gb dotyczące "Zemsty" Aleksandra Fredry. 


Bardzo ciekawymi pracami, które powstały podczas lekcji, są dwie duże pizze ;) Każda w innym stylu, ale obie nie tylko urzekają starannością i pomysłowością wykonania, ale też zawierają mnóstwo szczegółów i ciekawostek na temat omawianej lektury.















Inspiracja do tej pracy znajduje się na stronie: http://www.educationworld.com/a_tsl/archives/04-1/lesson016.shtml

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Dzień Czytania Tolkiena w SP 7


W piątek 23 marca 2018 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Czytania Tolkiena. Jest to już od lat naszą tradycją. Tym razem robiliśmy tęczowe biografie autora, piekliśmy ciasto z kminkiem wg przepisu krasnoludów, przebieraliśmy się za tolkienowskich bohaterów, a obowiązkowym punktem programu były oczywiście ciasteczka w kształcie pierścieni wzbogacone cytatami, dzięki którym cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z malutkim fragmentem twórczości Tolkiena.





"John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.





Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w Śródziemiu: powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni, Silmarillion (nieuporządkowanego jako spójna całość narracyjna przez Ronalda – książkę przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien) oraz kilku krótkich form, opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena).





Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich: m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, gocki, nordycki, staroislandzki, anglosaski, staroirlandzki, średniowieczny i współczesny walijski, niemiecki, niderlandzki, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, fiński, esperanto, rosyjski, uczył się także polskiego[1], lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.[...]





25 marca The Tolkien Society organizuje Dzień Czytania Tolkiena. Po raz pierwszy zorganizowano go 25 marca 2003 roku[33]. Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest również w Polsce" [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Ronald_Reuel_Tolkien]













piątek, 20 kwietnia 2018

Ze starych kronik...



Wielu uczniów wzięło udział w Święcie Latawca. Uczeń klasy VIII a Tadeusz Karpiński zwycięsko przeszedł przez eliminacje powiatowe i wojewódzkie, i jest aktualnym mistrzem Polski. W nagrodę otrzymał dyplom i wyczynowe narty. 



W Olimpiadzie Wiedzy Lotniczej na eliminacjach powiatowych pierwsze miejsce zajął Piotr Jackowiak, uczeń klasy VIII c, trzecie miejsce – Ryszard Schab z VII a, a czwarte – Jerzy Łukaszczyk z VIII b. Na eliminacjach wojewódzkim na czwartym miejscu uplasował się Piotr Jackowiak, ósmym – Ryszard Schab i siedemnastym 
– Jerzy Łukaszczyk. 



Nasi uczniowie wzięli także udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Oręż żołnierza polskiego w II wojnie światowej” i zajęli dobre miejsca. w klasie modeli samolotów pierwszą nagrodę otrzymał P. Jackowiak, trzecią – K. Kosarzycki, a w klasie modeli czołgów wyróżnienie zdobył Z. Zelezik. Nagrodami były wartościowe zegarki, zestawy fizyczne i vademecum techniki. 



W marcu odbyły się powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego, na których Jolanta Keffer, uczennica klasy VII c, otrzymała pierwsze miejsce, a Janina Lewandowska z VIII a została wyróżniona. w konkursie recytatorskim pt. „Polsko-radziecka poezja przyjaźni i braterstwa broni” J. Lewandowska zdobyła drugie miejsce, a na trzecim uplasował się K. Ozierański z VIII b. Wszyscy ci uczniowie wzięli także udział w eliminacjach wojewódzkich.