piątek, 28 kwietnia 2017

Żyj smacznie i zdrowo!


Uczestnicy zajęć artystycznych włączyli się w kwietniu w realizację projektu firmy WINIARY "Żyj smacznie i zdrowo".

Pomyśleliśmy przede wszystkim o najmłodszych – w końcu właściwe postawy należy kształtować już w dzieciństwie. Dlatego uczniowie przygotowali pogadankę na temat zdrowego odżywania dla oddziału zerowego z naszej szkoły. Wykonali plakaty, zaproponowali smaczne i łatwe do przygotowania przekąski (owocowe szaszłyki), z którymi poradzi sobie nawet kilkulatek, a które są fantastyczną alternatywą dla słodyczy i chipsów nadmiernie spożywanych już od najmłodszych lat. Zerówkowicze otrzymali także plakietki z namalowanymi owocami, aby zawsze pamiętali o tym, co zdrowe i pyszne.











Nic tak nie kształci właściwych nawyków żywieniowych jak praktyczne działania! Dlatego jednym z punktów naszego wydarzenia było wspólne przygotowywanie zdrowej potrawy – ze względu na ograniczone warunki klasy szkolnej wybraliśmy Sałatkę CEZAR (https://www.zyjsmacznieizdrowo.pl/przepis/salatka-cezar/) – zespołowe działania pełne humoru przybliżyły uczniom zasady właściwego komponowania smacznego i zdrowego posiłku. Podczas pracy uwrażliwiono uczestników zajęć na niemarnowanie jedzenia oraz pokazano, jak w prosty i szybki sposób można przygotować ciekawą i pełnowartościową alternatywę dla kalorycznych i niezdrowych przekąsek. 











Po grupowej degustacji pysznej i własnoręcznie przygotowanej sałatki przyszedł czas na deser – stanowiły go oczywiście smaczne owoce! 







Zajęcia zakończyły się wspólną sesją zdjęciową – pełną humoru – aby jej uczestnicy wiedzieli, że zdrowe posiłki są pierwszym krokiem do życia pełnego energii i dobrego samopoczucia!





















Dziękujemy firmie WINIARY za możliwość zorganizowania w Miejskim Zespole Szkół tak wspaniałej, pełnej pozytywnej energii imprezy. Mogliśmy dzięki tym działaniom zintegrować całą społeczność szkolną oraz propagować zdrowy styl życia wśród wszystkich jej członków. Na pewno jeszcze nie raz będziemy brali udział w tym wspaniałym projekcie!



środa, 26 kwietnia 2017

Polecamy do przeczytania! [10]



Ostatnią książką, jaką przeczytałam podczas minionych świąt jest powieść "Szeptem" napisana przez Becce Fitzpatrick



Czasem zdarza się miłość nie z tego świata, naprawdę nie z tego świata...



Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnie Nora uległa jego urokowi. 
Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się realnie wytłumaczyć. Chyba że...

Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. 

O Twoje życie.


Ale cicho sza... Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.


"Było już za późno. Wagonik gwałtownie skręcił w prawo. Wpadłam w panikę i wtedy to się stało... Uderzyłam w drzwiczki lewym barkiem, tak że się otworzyły. Wyleciałam z fotela i kolejka pomknęła dalej beze mnie. Potoczyłam się po torach, na oślep szukając jakiegoś zaczepienia. Na próżno. Potknęłam się nad krawędzią i runęłam w czarną otchłań. Ziemia pędziła w moją stronę.
Otworzyłam usta, aby krzyknąć. Gdy oprzytomniałam, kolejka zahamowała z piskiem na dole na platformie. Ramiona bolały mnie od uścisku Patcha.
- To się nazywa krzyk - powiedział z uśmiechem"

Julia Lis Igb

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Dzień Czytania Tolkiena w MZS :)


"25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor "Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie.

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. [...]

Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny.
Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii.
Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce." [źródło: http://ksiazki.onet.pl/…/swiatowy-dzien-czytania-tolk…/cssbm]

W naszej szkole Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy od 5 lat. W tym roku - 23 marca. Było czytanie fragmentów "Hobbita", inspirujące cytaty zachęcające do poznania całości dzieł Tolkiena, pyszne ciasteczka w kształcie pierścieni.... Można było obejrzeć przygotowane przez uczniów prezentacje, a na korytarzach pojawiły się piękne elfki w towarzystwie hobbitów... a nawet Gandalfa ;)
Pani Agnieszka przygotowała w bibliotece wystawę poświęconą autorowi.