środa, 2 maja 2018

Witaj majowa jutrzenko!


Szkoła to taki niewielki świat. Zamknięty, swój nasz świat. Są tu jasne i mniejsze głowy, radości i smutki, porządki i nieporządki. Gdy chcemy mocno, to z nieporządków możemy zrobić porządki, ze smutków radości, a nawet z niedobrych serc mogą zrobić się czułe, wrażliwe serca. Dużo wymaga to wysiłku, a czasem nawet boli.




Polska to także nasz świat. I tu także są dobre i niedobre serca, radości i smutki, sukcesy i porażki. Każdy porządek, żeby był trwały, musi być spisany i na papierze i w sercach. Na papierze, żeby ludzie nie zapomnieli, w sercach, żeby życzliwie i wytrwale te porządki spełniali. Nasza szkoła swój porządek spisany ma na papierze w postaci regulaminu. Polska także ma swój spisany porządek państwowy, czyli Konstytucję, bo tak się ustawa nazywa.






3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę...





Witaj majowa jutrzenko, 
Świeć naszej polskiej krainie, 
Uczcimy ciebie piosenką,
 Która w całej Polsce słynie.





Witaj maj, piękny maj, 
U Polaków błogi raj.





Witaj dniu trzeciego maja, 
który wolność nam zwiastujesz.
 Pierzchła już ciemiężców zgraja. 
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!





Witaj maj, piękny maj, 
U Polaków błogi raj.





Myślę, że wszyscy zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 maja. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność Mam nadzieję, że to nasze spotkanie zachęciło was do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajcie o tym. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz