środa, 31 maja 2017

Polecamy do przeczytania! [13]


Podczas ostatniego miesiąca miałam okazję przeczytać książkę pt. ,,Ponad wszystko'' napisaną przez Nicolę Yoon



Opowiada ona o losach dziewczyny, która choruje na bardzo rzadką chorobę zwaną SCID - krótko mówiąc ma alergię na cały świat. Pewnego dnia do domu naprzeciwko wprowadza się chłopak, który za wszelką cenę chce się z nią spotkać i zamienić kilka słów, lecz jest to niemożliwe. Wtedy jej życie zmienia się nieodwracalnie. 

Bardzo podobała mi się ta książka, gorąco polecam ją osobom, które lubią nieoczekiwane zwroty akcji i romantyzm.

Kasia Borszowska, 1gb

poniedziałek, 29 maja 2017

Noc Muzeów "Projektowanie historii"



19 maja 2017 r. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się Noc Muzeów "Projektowanie historii".

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 19.00. Podróż po muzeum zaczynała się od trasy podziemnej. W tym samym czasie nastąpiło otwarcie wystawy pt. "Ziemia Kłodzka w czasach Josepha Koglera".



Już 30 minut później wolontariusze z Europejskiego Forum Młodzieży przeprowadzili bardzo twórcze warsztaty.




Kilka minut po godzinie 21.00 na dziedzińcu został wyświetlony film pt. "Metropolis".


Po zakończeniu projekcji odbył się koncert zespołu Czerwie, a chętne osoby mogły kontynuować oglądanie wystaw. 

Cieszę się, że nasi uczniowie mogli wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu.

Julia Lis Igb

środa, 24 maja 2017

Polecamy do przeczytania! [12]



Drugą częścią "Wybranych" jest "Dziedzictwo'', wcześniej wymienianej C.J. Daugherty.


Czy Allie pozna wreszcie największą tajemnicę swojego życia i rozwiąże zagadkę Nocnej Szkoły? Kim jest szpieg działający w Akademii Cimmeria?

Czy szkoła jest gotowa na kolejny atak Nathaniela?

''Od leżenia w jednej pozycji bolały ją już mięśnie. Nagle usłyszała dźwięk
i poczuła ciarki na plecach. 
Więcej kroków.
Słychać je było wyraźnie w chłodnym nocnym powietrzu.
Dostała gęsiej skórki. Serce waliło jak oszalałe. Ręce miała mokre od potu.

Ćwiczyła oddychanie, tak jak latem pokazał jej Carter. Skupiła się na powolnych oddechach
i wydechach, dzięki czemu udawało jej się oddalić niebezpieczeństwo ataku paniki."

Julia Lis Igb 

poniedziałek, 22 maja 2017

Refleksje po spektaklu...



Dnia 18 maja br. wybraliśmy się całą klasą wraz w towarzystwie większości uczniów z MZS na spektakl pt. ,,Mały Książę'', który odbył się w Kłodzkim Ośrodku Kultury. 

Zaraz po 3 lekcji zebraliśmy się przed szkołą i ruszyliśmy; mieliśmy dobre humory, ponieważ dopisywała piękna pogoda. Po jakimś czasie dotarliśmy na miejsce i zaprowadzono nas na ustalone miejsca przed sceną. 

Całe przestawienie było oparte na znanej nam książce, opowiadającej o Małym Księciu. Było bardzo dużo efektów dźwiękowych oraz świetlnych. 


Po spektaklu jeden z aktorów wyszedł na scenę i zadawał pytania widowni. Dotyczyły one m.in. sztuk teatralnych. Widzowie chętnie odpowiadali na pytania. Następnie w trakcie warsztatów aktor zaprosił jednego chłopca na scenę, aby powiedział wierszyk ,,Dzik jest dziki, dzik jest zły " w interpretacji miłosnej. Cała sala się śmiała, ponieważ okazało się, że powiedzenie takiego wierszyka wcale nie jest łatwe. 


Przestawienie było bardzo ciekawe i dające do myślenia, a warsztaty z aktorem wyjątkowo pouczające. Dzięki takim przedstawieniom teatr staje się nam bliższym. Zostaliśmy zachęceni do oglądania innych spektakli.

Kasia Borszowska, Agnieszka Koremba, 1gb

piątek, 19 maja 2017

Książka na weekend :)


Chciałabym opisać moją ulubioną książkę pt. "Ponad wszystko" napisaną przez Nicole Yoon. 



Madeline, główna bohaterka opowieści, jest od urodzenia chora. Nie może wychodzić na dwór. Gdy pewnego dnia do domu naprzeciwko wprowadza się pewien chlopak - Olly, wszystko się zmienia. Dziewczyna analizuje dokładnie plan jego dnia. Codziennie obserwuje go ze swojego pokoju. Nastolatek zauważa ją i jest zaintrygowany tą postacią. Zaczynają pisać ze sobą wiadomości. Coraz bardziej się zaprzyjaźniają, aż w końcu obydwoje są w sobie zakochani. Olly wprowadza zamęt w życie dziewczyny i wywraca jej świat do góry nogami. Po jakimś czasie sprawy się komplikują. Późniejsze zdarzenia są zaskakujące, ale więcej można się dowiedzieć właśnie z tej książki. Bardzo spodobały mi się zawarte w niej zaskakujące zwroty akcji i polecam ja każdemu, kto lubi nowoczesna literaturę.

Sylwia Terlecka, 1gb

środa, 17 maja 2017

Polecamy do przeczytania! [11]



Jakiś czas temu mieliśmy dwie przerwy w nauce - Święta Wielkanocne oraz długi weekend majowy. Taka przerwa zawsze oznacza nowe książki. 

 Jedną z nich była powieść "Wybrani'' autorki C.J. Daugherty.


Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana - kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. 

Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców.

Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?

Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny?

Kim naprawdę jest Allie?

'' - Słyszałem, że ty również rzuciłaś się na ratunek - odpowiedział, 
mierząc ją spojrzeniem pełnym napięcia. Nie dodał, że to było wspaniałe.
- O co ci chodzi? - zapytała.
Potrząsnął głową i milczał przez chwilę. Kiedy znów się odezwał, w jego głosie
słychać było wyraźne drżenie.
- Dlaczego nie zostałaś tam, gdzie prosiłem, Allie? Nic by się nie stało,
gdybyś tylko chciała mnie posłuchać.
- Przepraszam, Carter. Bałam się, że dziewczynom może stać się jakaś krzywda. Musiałam im pomóc, mogły tam zginąć."

Julia Lis Igb

poniedziałek, 15 maja 2017

Lekcja żywej historii w MZS!

We wtorek 09.05.2017 odbyło się spotkanie poświęcone wydarzeniom II wojny światowej. Prowadził je pan Radosław Łosiewicz, a uczestnikami było całe gimnazjum MZS w Kłodzku. 



Nasz gość opowiadał o cierpieniu, którego doświadczyły uwikłane w wojnę narody. W czasie działań zbrojnych ginęli zarówno żołnierze, jak i ludność cywilna, trafiali oni do obozów zagłady. W najbardziej znanym - Auschwitz - zginęło ok. 1.1 miliona osób. 




Pan Łasiewicz opowiadał także o historii innego miejsca, a dokładniej Mauthausen Gusen na terenie Austrii. 




"Po wojnie ze wszystkich ponad 40 obozów koncentracyjnych działających na terenie Austrii zabezpieczony przed zniszczeniem został tylko jeden - Mauthausen. Oddalony od niego kilka kilometrów bliźniaczy obóz KL Gusen został rozgrabiony, a potem systematycznie zabudowany domami mieszkalnymi. W prywatne ręce przeszły również nieliczne istniejące nadal materialne pozostałości po Gusen, w tym budynek bramy obozowej (i zarazem wartownia SS), tzw. Jourhaus, oraz b. baraki SS, które zostały przekształcone w domy mieszkalne, a także teren d. placu apelowego obozu, który znajduje się obecnie na terenie aktywnego zakładu kamieniarskiego." 

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w tym artykule lub obejrzeć na jednym z filmów pana Radosława. 




Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także o wielu bohaterskich i odważnych zachowaniach naszych rodaków. Ich czyny uratowały życie wielu prześladowanym ludziom. Upamiętnianiem tych historii zajmuje się instytut Yad Vashem, który zasłużonym bohaterom przyznaje odznaczenia Sprawiedliwych Wśród Narodów. 




Moim zdaniem spotkanie to może być inspiracją do odkrywania nowych faktów z mniej znanej historii II Wojny Światowej.

Zapamiętajmy przesłanie:

Jako trener i Polak, polski trener, proponuję Tobie, młodszy zawodniku w drużynie o pięknej nazwie Rzeczpospolita Polska : zostań obrońcą swego chwalebnego i ciekawego dziedzictwa, rozgrywającym w walce o pamięć o przodkach, tworzącym na nowo i utrwalającym nasz pozytywny wizerunek, atakującym w zwalczaniu „polskich obozów koncentracyjnych”.

Sylwia Terlecka, 1gb
foto: Sylwia Terlecka, Nina Wrona



piątek, 12 maja 2017

Serial na weekend :)

Niedawno została przeprowadzona wśród uczniów gimnazjum ankieta dotycząca seriali, które nasi gimnazjaliści oglądają najchętniej. 

Według ankiety największą popularnością cieszy się norweski serial "Skam", opowiadający o codziennym życiu, problemach i rozterkach sercowych.



Z nieco mniejszą ilością oddanych głosów, oparty na serii komiksów, amerykański serial telewizyjny o tematyce młodzieżowej, "Riverdale". Utrzymany w duchu science-fiction, opowiada o sekretach grupy nastolatków, uczących się w tej samej szkole.



Równie często oglądanym serialem jest amerykański dramat, opisujący życie znajomych nastoletniej Hannah po jej śmierci. Grupa rówieśników stara się rozwikłać zagadkę samobójstwa koleżanki, przy pomocy kaset, które ta nagrała dla nich przed śmiercią.



 Kolejnym serialem, którego losy chętnie śledzi nasza społeczność uczniowska, jest amerykańska seria, opisująca przygody grupy nastolatków ocalałych, podczas ataku zombie - "The walking dead". Każdy trzymający w napięciu odcinek, ukazuje desperacko szukających bezpiecznego schronienia, młodych ludzi.



 "Pretty Little Liars" jest kolejnym amerykańskim serialem, najczęściej oglądanym przez ankietowanych. Trzymający w ogromnym napięciu thriller, opowiadający o tajemniczym zaginięciu nastoletniej Alison.  



Natomiast z nieco mniejszym zaangażowaniem szkolna młodzież śledzi losy nastoletniego wilka, tytułowego "Teen Wolf". To rodzaj thrillera, w którym przez 6 sezonów jesteśmy świadkami niezwykłej przemiany, jaką przechodzi nastoletni Scott po ugryzieniu wilkołaka. 



Na trzech pierwszych miejscach znalazły się nowoczesne seriale, opowiadające o życiu nastolatków w różnych położeniach. Ukazują one sprawy, z którymi spotykamy się często w prawdziwym świecie. Poruszają trudne problemy i w niektórych z nich można dostrzec rozwiązania. Myślę, że każdy powinien je obejrzeć i wyciągnąć z nich coś dla siebie.

Kasia Borszowska, Julia Adamiak, Sylwia Terlecka, 1gb

poniedziałek, 8 maja 2017

Bezpieczeństwo w sieci!

W środę 12 kwietnia uczniowie klas 6a i 5b mieli okazję wysłuchać wykładu na temat bezpieczeństwa w sieci. Wygłosił go Pan Grzegorz Gredys - Sekretarz Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Spotkanie zorganizowała Pani Agnieszka Ogiegło. Ogromnie dziękujemy Panu Grzegorzowi za zaangażowanie i czas poświęcony naszym uczniom! AK/AO







środa, 3 maja 2017

Święto Narodowe Trzeciego Maja!


"Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.



Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego."


poniedziałek, 1 maja 2017

1 maja - Święto Pracy!


"Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.



Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

[...]

Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego, organizowały je głównie Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund. Podobnie liczne pochody i demonstracje klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych, w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, żydowskiego Bund-u, nielegalnej Komunistycznej Partii Polski, Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi odbywały się też w ten dzień w okresie II RP, często były one atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, dochodziło do morderstw działaczy klasowych związków zawodowych i partii lewicowych. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski. Na cześć Święta Pracy otrzymała nazwę również jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń w ówczesnej Polsce – KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim."