poniedziałek, 15 maja 2017

Lekcja żywej historii w MZS!

We wtorek 09.05.2017 odbyło się spotkanie poświęcone wydarzeniom II wojny światowej. Prowadził je pan Radosław Łosiewicz, a uczestnikami było całe gimnazjum MZS w Kłodzku. 



Nasz gość opowiadał o cierpieniu, którego doświadczyły uwikłane w wojnę narody. W czasie działań zbrojnych ginęli zarówno żołnierze, jak i ludność cywilna, trafiali oni do obozów zagłady. W najbardziej znanym - Auschwitz - zginęło ok. 1.1 miliona osób. 




Pan Łasiewicz opowiadał także o historii innego miejsca, a dokładniej Mauthausen Gusen na terenie Austrii. 




"Po wojnie ze wszystkich ponad 40 obozów koncentracyjnych działających na terenie Austrii zabezpieczony przed zniszczeniem został tylko jeden - Mauthausen. Oddalony od niego kilka kilometrów bliźniaczy obóz KL Gusen został rozgrabiony, a potem systematycznie zabudowany domami mieszkalnymi. W prywatne ręce przeszły również nieliczne istniejące nadal materialne pozostałości po Gusen, w tym budynek bramy obozowej (i zarazem wartownia SS), tzw. Jourhaus, oraz b. baraki SS, które zostały przekształcone w domy mieszkalne, a także teren d. placu apelowego obozu, który znajduje się obecnie na terenie aktywnego zakładu kamieniarskiego." 

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w tym artykule lub obejrzeć na jednym z filmów pana Radosława. 




Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także o wielu bohaterskich i odważnych zachowaniach naszych rodaków. Ich czyny uratowały życie wielu prześladowanym ludziom. Upamiętnianiem tych historii zajmuje się instytut Yad Vashem, który zasłużonym bohaterom przyznaje odznaczenia Sprawiedliwych Wśród Narodów. 




Moim zdaniem spotkanie to może być inspiracją do odkrywania nowych faktów z mniej znanej historii II Wojny Światowej.

Zapamiętajmy przesłanie:

Jako trener i Polak, polski trener, proponuję Tobie, młodszy zawodniku w drużynie o pięknej nazwie Rzeczpospolita Polska : zostań obrońcą swego chwalebnego i ciekawego dziedzictwa, rozgrywającym w walce o pamięć o przodkach, tworzącym na nowo i utrwalającym nasz pozytywny wizerunek, atakującym w zwalczaniu „polskich obozów koncentracyjnych”.

Sylwia Terlecka, 1gb
foto: Sylwia Terlecka, Nina Wrona



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz