poniedziałek, 11 stycznia 2016

Szkolny Świat Książek - biblioteka w naszej szkole :)


W ostatnich dniach przeprowadziłyśmy wywiad z panią Agnieszką Filipek, naszą szkolną bibliotekarką. Podczas tej rozmowy zdobyłyśmy wiele ciekawych informacji na temat działania naszej biblioteki szkolnej. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co się w niej dzieje, zapraszamy do dalszej lektury. 


Blogerki: Czy uczniowie naszej szkoły chętnie korzystają z biblioteki?

Pani Agnieszka Filipek: Nasza biblioteka jest miejscem często i chętnie odwiedzanym przez uczniów. Głównym celem wizyt jest wypożyczanie książek, ale odwiedzają ją również osoby, które chcą tutaj posiedzieć w ciszy, odrobić lekcje, czy tez po prostu – porozmawiać (niekoniecznie o książkach ☺). Największą grupę czytelników stanowią uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej

B: Co – poza wypożyczaniem książek – biblioteka oferuje uczniom?

P.Filipek: Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów. Cyklicznie organizowane są wystawy ciekawych książek o określonej tematyce, na bieżąco aktualizowana jest gazetka biblioteczna na korytarzu szkolnym. Uczniowie maja w bibliotece do dyspozycji komputery z dostępem do Internetu. Nie są one już pierwszej młodości, ale można w nich np. wyszukać informacje niezbędne do odrobienia zadania domowego. W miarę możliwości organizowane są konkursy czytelnicze. W tym roku szkolnym planowana jest impreza czytelnicza dla uczniów klas I-III związana z promocją literatury dziecięcej, a konkretnie – ulubionych przez najmłodszych lektur o pieskach i kotkach. Nasi uczniowie biorą także udział w ogólnopolskim konkursie Wielka Liga Czytelników.

B: Jaki oddźwięk wśród uczniów MZS ma Wielka Liga Czytelników?

P. Filipek: Wielka Liga Czytelników to konkurs dla uczniów szkoły podstawowej. Zadaniem uczniów jest przeczytanie 10 książek i wypełnienie testów z nimi związanych. Uczniowie, którym uda się wykonać to zadanie do końca stycznia, w lutym przystąpią do testu kwalifikacyjnego do II etapu . Na dzień dzisiejszy w konkursie bierze udział 14 uczniów klas I-III i 10 uczniów klas IV-VI. Pięć uczennic może już przystąpić do testu kwalifikacyjnego. Uważam, ze konkurs ten jest doskonałą formą promocji czytelnictwa oraz przybliżenia uczniom pozycji z zakresu literatury dziecięcej (nie tylko tej najnowszej).


B: Jaką ofertą książkową może się pochwalić biblioteka? Czy (i jak) jest ona wzbogacana?

P.Filipek: Obecnie księgozbiór biblioteki liczy 14158 pozycji. Dostępne są lektury obowiązkowe dla wszystkich klas. Oprócz bogatego wyboru literatury dziecięcej i młodzieżowej, dostępne są słowniki, encyklopedie i leksykony z różnych dziedzin. 

W roku szkolnym 2015/16 otrzymaliśmy środki z rządowego programu "Książki naszych marzeń", za które zostały zakupione pozycje wskazane przez ankietowanych uczniów naszej szkoły. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosku złożonego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pozyskanie dotacji pozwoli na zakup kolejnych pięknych, nowych książek, które są najchętniej wypożyczane przez czytelników. Aby umożliwić uczniom dostęp do nowości wydawniczych, organizowane są zabawy fantowe, z których dochód w części przeznaczany jest na potrzeby biblioteki. Na bieżąco wysyłane są prośby do wydawnictw i hurtowni internetowych o wsparcie, co czasem również skutkuje otrzymaniem dodatkowych darów książkowych.

B: Co z najwierniejszymi czytelnikami? Czy mogą oni liczyć na jakieś nagrody?

P.Filipek: Co roku, w dniu zakończenia roku szkolnego najlepsi, najbardziej aktywni czytelnicy otrzymują dyplomy i upominki książkowe. W każdej kategorii wiekowej (I-III, IV-VI i I-III Gim.) nagradzana jest jedna osoba.


Liliane&Rosie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz