piątek, 22 września 2017

Kilka rad dla uczących się...



Pewnie każdy uczeń, z własnego doświadczenia wie, że naukę powinniśmy zaczynać przede wszystkim, od odpowiadającego każdemu z nas procesowi skupienia. Ważne, by być świadomym, że chcemy się uczyć. Poza taką psychologiczną stroną przygotowania organizmu do nauki, niezmiernie ważna jest także perspektywa czysto techniczna.



   Jedną z ważniejszych i bardziej oczywistych metod, która ma na celu poprawę skuteczności nauki, jest odizolowanie się od otoczenia. Istotne jest, by ucząc się, nic nas nie rozpraszało. Do nauki powinniśmy także siadać zrelaksowani, jeśli to możliwe. Chaotycznie ułożone rzeczy to niesamowity rozpraszacz. Niezbędne są także przerwy podczas bardzo intensywnego, długotrwałego procesu pracy naszego mózgu. Należy pamiętać o przynajmniej jednej, kilkuminutowej, która może mieć znaczące odbicie na dalszym przyswajaniu wiedzy.



  Pomijając niezbędne i powszechne sposoby na naukę, istnieją także praktyki, dzięki którym staje się ona mniej męcząca, bardziej efektywna i zaskakująco przyjemna. Dzięki obecnie dość mocno rozwiniętej technologii, mamy możliwość korzystania z udogodnień, jakie dają nam telefony, czy komputery. Uczniowie coraz częściej mają styczność z np. aplikacjami w swoich urządzeniach mobilnych, które działają jak popularne „fiszki”. Jest to bardzo skuteczny sposób na uczenie się i trwałe zapamiętywanie istotnych informacji. Dodatkowo dużo bardziej praktyczny i podręczny, niż w formie papierowej. Należy jednak pamiętać, że oprócz plusów, jakie niesie ze sobą tego typu pomoc edukacyjna, telefon komórkowy jest jednocześnie czynnikiem najbardziej, ostatnimi czasy, odwracającym uwagę młodzieży od spraw szkolnych. Dlatego ważne jest, by korzystać z niego rozsądnie i pamiętać w jakim celu.



  Jak wszystkim wiadomo, najważniejszą cechą towarzyszącą dobremu uczniowi jest systematyczność. Wiedza na każdej płaszczyźnie życiowej, wymaga powtarzania, utrwalania i głębokiego zakorzenienia w warstwach kory mózgowej. Sposoby na skuteczną naukę są zależne od każdego z nas i indywidualnych wymagań. Nagrywanie na dyktafon swoich notatek i notoryczne odsłuchiwanie ich w wielu możliwych sytuacjach, jest bardzo pomocnym patentem na szybką i efektywną naukę dla osób, mających predyspozycje słuchowe. Dla osób, u których zdecydowanie przewodzi zmysł wzroku dużo lepsze będzie kilkukrotne przepisanie tych samych wiadomości. Często nie wystarczy samo przeczytanie, umysł najbardziej skupiony jest podczas zapisywania danego słowa i koncentrowania uwagi na jego znaczeniu.



Rozpoznanie więc własnych potrzeb i predyspozycji jest kluczem w dążeniu do opanowania metod skutecznej nauki, długotrwałego zapamiętywania przyswojonego materiału oraz takiego uczenia się, które nie męczy i nie wymaga mnóstwa czasu.

Julia Adamiak, 2gb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz